JAK WRÓCIĆ DO NAUKI ANGIELSKIEGO PO WAKACJACH?
Dużo słońca, wylegiwanie się na pięknych plażach, pluskanie w orzeźwiającej wodzie i ogólne rozleniwienie – tak często wyglądają nasze wakacje. I bardzo dobrze, bo nasz mózg potrzebuje resetu od natłoku codziennych zadań i informacji. W tym również od nauki języka.
We wrześniu, wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, z pewnością wielu z was zaczyna rozważać powrót do nauki angielskiego. Tylko jak to zrobić w miarę sprawnie i bezboleśnie, gdy przebimbaliśmy miesiąc, a nawet dwa?
Przede wszystkim – POWOLI!
Daj sobie czas, rozbieg, zacznij od czegoś lekkiego. Np. obejrzyj odcinek serialu w oryginale, przejrzyj nagłówki w angielskiej prasie, włącz w tle stację CNN lub kanał E i zerknij, co tam słychać u Kardashianek. I tyle!
Bez presji, na spokojnie zaczniesz przyzwyczajać się znowu do otaczania się angielskim, ale w taki przyjemny, lekki sposób.
Jeśli teraz zastanawiasz się, co przyjemnego możesz robić (nawet codziennie!), żeby ułatwić sobie powrót do nauki angielskiego, don’t worry! Mam dla Ciebie kilka propozycji.
PRZYJEMNY POWRÓT DO NAUKI ANGIELSKIEGO PO WAKACJACH
Przede wszystkim wykorzystaj swoje zainteresowania i połącz je z nauką języka. Jak?
Podpowiem Ci na swoim przykładzie. Uwielbiam język hiszpański i lubię się go uczyć. Ostatnio też postanowiłam, że w końcu nauczę się robić porządnie makijaż, więc oglądam tutoriale dziewczyn na YT. Tyle że zamiast oglądać filmiki po polsku, oglądam po hiszpańsku. Dwie pieczenie przy jednym ogniu – przyjemne z pożytecznym.
I właśnie takie najprostsze rozwiązania są – moim zdaniem – najlepsze. Po pierwsze nie musisz na nie poświęcać dużo czasu, bo wystarczy nawet 5 minut, a po drugie jest to dla Ciebie przyjemne. Podkreślę raz jeszcze PRZYJEMNE! Z mojego doświadczenia (zarówno nauczyciela, jak i osoby, która sama wciąż uczy się języków – hiszpańskiego i włoskiego) wynika, że jeśli nauka języka jest przyjemna, o wiele łatwiej zachować systematyczność i działać dalej.
10 POMYSŁÓW NA TO, JAK WRÓCIĆ DO NAUKI PO WAKACJACH
- Obejrzyj kilka odcinków swojego ulubionego serialu. W oryginale, z napisami angielskimi, lub jeśli jesteś osobą początkującą – z napisami polskimi. Jeśli już wymiatasz w angielskim, albo świetnie znasz dany serial czy film, bo widziałeś go milion razy, śmiało próbuj oglądać bez jakichkolwiek napisów. Jeśli śledzisz mnie już od jakiegoś czasu, to wiesz że zawsze, ale to zawsze, polecam moje dwa ukochane: Friends oraz Desperate Housewives. Kopalnia potocznego, codziennego słownictwa oraz dobrze spędzony czas – dwa w jednym.
- Przez 1 minutę opowiedz o tym, co obejrzałeś – i nie w myślach, tylko NA GŁOS! Możesz mówić sam do siebie. Może wydaje się to dziwne, ale na pewno działa. Przetestowane!
- Wgryź się w teksty swoich ulubionych piosenek – wejdź na lyricstraining i poćwicz rozumienie o czym śpiewają artyści.
- Przejrzyj jakiś ciekawy profil na Fb lub Instagramie związany z nauką angielskiego, gdzie możesz odkurzyć trochę słownictwo. Polecam Ci też kanał Arleny Witt Po Cudzemu na YouTubie – kopalnia wiedzy i zawsze poprawna wymowa gwarantowana. Możesz też zajrzeć na mój profil na Fb i przejrzeć grafiki ze słownictwem. Będzie co robić.
- Zrób sobie ze znajomymi wieczór z planszówkami – ale po angielsku! Mogą to być popularne gry typu Taboo, czy 5 Seconds, ale koniecznie używajcie angielskiego. W połączeniu z dobrym jedzeniem i winem udana zabawa gwarantowana. Ja aktualnie jestem zakochana w planszówce Pojedynek – znacie?
- Postaw na słuchanie! Dzięki temu osłuchujesz się z poprawną wymową, odświeżasz słownictwo i konstrukcje gramatyczne. Słuchaj tego, co Cię akurat teraz interesuje. Wiadomości ze świata, a może programy rozrywkowe typu The Ellen Show lub szybkie pytania do gwiazd połączone z jednoczesnym zwiedzaniem ich domu, czyli świetny program Vogue 73 Questions.
- Poprzeglądaj nagłówki artykułów. Nie musisz od razu wczytywać się w cały tekst, szybki przegląd prasy też jest ok. Na przykład poczytaj o tym, co się aktualnie dzieje w Polsce, ale po angielsku, na stronie thenews.pl
- Zrób sobie krótkie sesje z aplikacjami typu Memrise, Duolingo.
- Powtórz wybrane słownictwo, które poznałeś już wcześniej! Niech to będą pełne zwroty, użyte w kontekście, w konkretnych zdaniach a nie jakaś przypadkowa lista słów.
- Przeczytaj /obejrzyj jakiś przepis kulinarny po angielsku i ugotuj danie zgodnie z tym przepisem. Znasz przepis na naleśniki w sosie pomarańczowym, czyli moje ulubione crepes suzette? Polecam- są przepyszne!
DALSZE KROKI
Po tygodniu lub dwóch takiego lekkiego i stopniowego zanurzania się w języku z pewnością będzie Ci łatwiej sięgnąć po cięższy kaliber np. przypomnieć sobie różne czasy czy typu tryby warunkowe.
Dobrze byłoby też zaplanować dalsze kroki, ale tak konkretnie.
Wpisać do kalendarza czas tylko dla siebie np. 15 min z j. angielskim codziennie.
Oraz rozbić cel : nauka angielskiego – na drobne, precyzyjne zadania do wykonania. Np.
- w poniedziałek słucham krótkiego podcastu i notuję własnymi słowami, co zrozumiałem i czego się z niego dowiedziałem (robię streszczenie),
- we wtorek robię powtórkę słownictwa, które padło w tym podcaście i tworzę własne zdania z tymi zwrotami – czytam je na głos i je zapisuję,
- w środę piszę krótkie opowiadanie na temat, który akurat przyjdzie mi do głowy,
- w czwartek mówię na głos przez 2 minuty (nagrywam się na dyktafonie), potem odsłuchuję swoją wypowiedź, ignorując brzmienie własnego głosu (większość ludzi nie lubi słuchać siebie na nagraniach) i staram się wyłapać, czy wszystkie konstrukcje zostały użyte poprawnie, może trzeba by coś poprawić?
- a w piątek czytam newsy ze świata, przeglądam nagłówki w prasie, sprawdzam ich znaczenie itp.
A MOŻE NAUKA NA KURSIE ANGIELSKIEGO?
Zerknij też na mój artykuł o tym, jak uczyć się angielskiego 15 minut dziennie, ale codziennie.
Pamiętaj, że nauce języka nie sprzyja nuda, robienie ciągle tego samego – nasz mózg lubi być zaskakiwany, dlatego też nauka powinna być urozmaicona.
Zachęcam Cię, baw się nauką, korzystaj z różnorodnych materiałów, otocz się językiem i połącz to ze swoimi zainteresowaniami.
A tymczasem życzę Ci udanego powrotu do nauki języka po wakacyjnej przerwie i odkrywania wielu ciekawych sposobów na zaprzyjaźnienie się z tym językiem.
Zapraszam też do wspólnej nauki na moim fanpage’u, Instagramie i blogu oraz osobiście ze mną na zajęciach.
Aktualnie prowadzę zapisy na poniższe kursy. Jeśli masz ochotę uczyć się razem ze mną, napisz do mnie:
Zerknij też na inne moje artykuły, które mogą pomóc Ci w nauce angielskiego:
- Dobre nawyki ww uczeniu się języka angielskiego
- Jak uczyć się angielskiego żeby odnieść sukces
- Postanowienia nie tylko noworoczne – regularna nauka angielskiego
7 września 2020 @ 12:33
To na pewno nie jest proste po wakacjach i słodkim lenistwie, ale nie niemożliwe 😉 Łatwiej mają Ci, którzy byli za granicą, no ale w tym roku na pewno takich osób było mniej :/ Rady jak najbardziej cenne 😉
8 września 2020 @ 01:55
Cenne rady dla osób uczących się języków 🙂
8 września 2020 @ 23:22
Bardzo fajne rady, tym bardziej, ze z reguly we wrzesniu ze zdwojona energia przystepujemy do nowych wyzwan i jakos tak po lecie czlowiek ma glowe pelna planow i dobrych postanowien, dobrze, zeby jezyk angielski sie na nie zalapal. Pozdrawiam serdecznie Beata Redzimska