ANGIELSKIE ZWROTY ZWIĄZANE Z NAUKĄ I SZKOŁĄ
Plany lekcji rozdane, podręczniki zakupione, czas wracać do nauki. Dziś zaprezentuję Wam kilka angielskich zwrotów związanych z nauką i szkołą. Ta mini lekcja jest głównie dla osób, które przygodę z językiem angielskim rozpoczęły już jakiś czas temu, a teraz chciałyby poszerzyć swoją znajomość języka o ciekawe i przydatne zwroty w codziennej rozmowie o nauce i szkole.
ANGIELSKIE ZWROTY ZWIĄZANE Z NAUKĄ
Czy znacie kogoś, kto jest kujonem? Taką osobę możecie określić jako swot w brytyjskiej odmianie angielskiego albo grind w amerykańskiej. Zwróćcie uwagę na wymowę /ɡraɪnd/.
W czasach szkolnych ja nie uważałam się za kujona, ale uwielbiałam się uczyć i rzeczywiście spędzałam dużo czasu przy książkach, nawet po nocach. Też uczycie się po nocach? W takim razie możecie o sobie powiedzieć: I burn the midnight oil.
Jeśli ostro zakuwacie do egzaminu już od tygodnia, to po angielsku możecie to wyrazić za pomocą I’ve been cramming for an exam for a week now. Ślęczycie nad książkami? Po angielsku powiecie I’m poring over textbooks.
A może nie musicie zakuwać, bo materiał, którego się uczycie to łatwizna, czyli a piece of cake lub easy-peasy?
I w ogóle świetnie sobie radzicie w szkole, czyli you ace at school (tak, ace to też as w kartach) i jesteście pupilkami nauczyciela, czyli teacher’s pet?
EGZAMINY
Zdarzyło się Wam kiedyś oblać egzamin? Jeśli tak, to użyjcie zwrotu I flunked an exam lub równie popularnego I failed an exam.
A może na studiach Wasz wykładowca oblał 50% studentów? W takim razie możecie powiedzieć The teacher flunked 50% of all students!
Jeśli spodobał się Wam czasownik flunk, to poczytajcie w oryginale The Catcher in the Rye J. Salingera (polski tytuł: Buszujący w zbożu). Główny bohater ciągle oblewał jakieś egzaminy i edukację miał w głębokim poważaniu, więc książka jest naszpikowana właśnie tym słowem. Swoją drogą jest to jedna z moich ulubionych książek jeszcze z czasów studenckich. Polecam Wam gorąco!
Jeśli oblaliście egzamin ustny, czyli oral exam, to dlatego, że byliście nieprzygotowani, I wasn’t prepared, czy może dlatego, że po prostu mieliście totalną pustkę w głowie? Jeśli to drugie, to po angielsku możecie powiedzieć My mind went blank.
Ponadto zwroty I was speechless, I was lost for words lub I was at a loss for words, czyli zabrakło mi słów, są również właśnie dla Was.
Przyznaję, że w czasach studenckich egzaminy ustne stresowały mnie znacznie bardziej niż pisemne, czyli written exams, choć nie tak bardzo, żeby kompletnie zaniemówić.
A co jeśli zdajecie wszystkie egzaminy śpiewająco? W takim razie możecie dumnie oznajmić I always pass my exams with flying colors!
Ale żeby tak się stało, najpierw trzeba zakasać rękawy, czyli I need to roll up my sleeves, i wziąć się porządnie do roboty, a więc let’s get down to work!
WAGARY I REZYGNACJA Z NAUKI
Czy chodziliście na wagary? Did you play truant at school?
Ja nie za często, ale kilka razy się zdarzyło. Jeśli opuszczacie dużo zajęć, If you keep skipping classes, lub zrywacie się ze szkoły, If you keep skiving off school, mogą Was wylać – you’ll get kicked out of school. Chcąc użyć bardziej formalnego zwrotu możecie powiedzieć You will be expelled from school.
A może sami po roku studiów stwierdziliście, że to jednak nie to i zrezygnowaliście? W takim razie After a year, I dropped out of college jest właśnie dla Was.
METODY NAUKI
Jakie formy nauki lubicie? Osobiście nie cierpię uczyć się na pamięć, learn by heart, choć wiem, że często ciężko uciec tak zupełnie od tej formy nauki.
Niektórzy lubią uczyć się metodą skojarzeń Some pople like to learn by associations.
Co o tym sądzicie? Posiłkujecie się mnemotechnikami, mnemotechniques, w celu lepszego zapamiętania np. słownictwa angielskiego?
Ja do dziś pamiętam z lekcji biologii, że witaminy rozpuszczalne w tłuszczach to ADEK. Koniecznie spróbujecie tej formy nauki!
Jeśli chodzi o rodzaje kursów, to bardzo polecam Wam intensywne kursy językowe, tzw. crash courses. Nie raz miałam okazję prowadzić takie miesięczne intensywne kursy i widziałam niesamowite postępy jakie robili uczniowie w tym krótkim, choć niezwykle intensywnym czasie.
Tym, którzy przygotowują się do jakichś egzaminów np. Cambridge English: First (dawniej FCE) polecam robienie tzw. mock exams, czyli egzaminów próbnych. Dzięki temu lepiej poznacie format egzaminu, poćwiczycie na przykładach zadań egzaminacyjnych i uzupełnicie swoje braki gramatyczne i leksykalne.
O JĘZYKU
I jeszcze na koniec kilka zwrotów o samym języku. Nasz język ojczysty, mother tongue, to język polski. Zwróćcie uwagę na wymowę słowa tongue /tʌŋ/ i przy okazji pamiętajcie, że –> poprawna wymowa to klucz do komunikowania się z sukcesem!
Są osoby, które są jednojęzyczne, monolingual, oraz takie, które są dwujęzyczne, czyli bilingual i świetnie komunikują się w obu językach.
Jeśli po zakończeniu nauki w szkole przez długi czas nie macie kontaktu z językiem obcym, foreign language (wymowa: /ˈfɒrən ˈlæŋɡwɪdʒ/), Wasz język może nieco zardzewieć i wtedy możecie powiedzieć My English has got a bit rusty.
W takiej sytuacji postanawiacie odświeżyć język, zwłaszcza przed wyjazdem za granicę na wakacje, a więc I need to brush up on my English to idealny zwrot dla Was.
Natomiast jeśli już świetnie mówicie po angielsku, to możecie śmiało pochwalić się tym w swoim CV i wpisać dumne zdanie I have an excellant command of English.
Jaki jest Wasz najlepszy sposób na naukę języka? How to best pick up a language?
PRACTICE MAKES PERFECT
A teraz bez zerkania do tłumaczeń, czy jesteście w stanie przypomnieć sobie, co znaczą użyte tu dziś zwroty? Sprawdźcie to!
A najlepiej porozmawiajcie z kimś o tym, czy w czasach szkolnych byliście kujonami i ślęczeliście nad książkami do późnej nocy, czy raczej oblewaliście egzamin za egzaminem. Wykorzystajcie zdobyte słownictwo w praktyce! I pamiętajcie PRACTICE MAKES PERFECT.
Jeśli zainteresował Was ten temat, do dodatkowo polecam Wam:
1.słownictwo związane z egzaminami i nauką języków
2. wpis o angielskich skrótach związanych z nauką i szkołą.
3. dobre nawyki w uczeniu się języka
4. jak uczyć się języka żeby odnieść sukces
5. ucz się angielskiego 15 minut dziennie
Jakie inne angielskie zwroty związane z nauką przychodzą Wam do głowy?
Podzielcie się pomysłami!
Wesołe Urwisy
24 lutego 2020 @ 17:17
Uczyłam się z wielu metod i żadna nie przyspieszyła mojej nauki jak nauka zwrotami. Przede mną ważny wyjazd za granicę, ale czuje się gotowa. W ciągu kilku miesięcy dzięki NAUCE ANGIELSKIEGO METODĄ DZIECKA jestem w stanie powiedzieć zdecydowanie więcej niż przez lata szkolnej nauki. Warto postawić na praktyczną naukę języka i nie marnować czasu na gramatykę, która z czasem i tak naturalnie się przyswoi.