WIELKANOCNE CIEKAWOSTKI Z WIELKIEJ BRYTANII I USA
Wielkanoc jest obchodzona w Wielkiej Brytanii oraz USA zupełnie inaczej niż w Polsce – zwłaszcza w USA, gdzie nie przykłada się zbyt dużej wagi do tego święta. Z pewnością większość z Was kojarzy słynną zabawę polegającą na szukaniu czekoladowych jajek, czyli egg hunt. A czy wiecie czym są simnel cake, Royal Maundy i Easter Bonnets? Jeśli nie, to ten wpis jest właśnie dla Was!
WIELKANOC, CZYLI EASTER
Nazwa Easter pochodzi jeszcze sprzed czasów chrześcijańskich, od anglosaskiej bogini wiosny Eostre. Dawniej Wielkanoc kojarzyła się przede wszystkim z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Dlatego na cześć Eostre palono wielkie ogniska, żeby przegonić zimę. Symbolem Eostre był zając, stąd też w Wielkiej Brytanii i USA dzieci wierzą, że to właśnie zając przynosi wielkanocne jajka i smakołyki.
ŚWIĘTA WIELKANOCNE W WIELKIEJ BRYTANII
Czy wiedzieliście, że angielskie słowo „wielki” opisujące Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę to za każdym razem inne słowo?
Maundy Thursday – Wielki Czwartek
Bardzo podoba mi się brytyjski zwyczaj, który ma miejsce w kościołach w Wielki Czwartek. Co roku tego dnia królowa Elżbieta odwiedza inną katedrę i bierze udział w nabożeństwie zwanym the Ceremony of the Royal Maundy, podczas której obdarowuje najbardziej zasłużonych, starszych poddanych symboliczną jałmużną (zwaną maundy money), w skórzanych białych i czerwonych woreczkach. Jest to nagroda za pracę na rzecz lokalnej społeczności oraz kościoła. Liczba obdarowanych mężczyzn i kobiet jest taka sama jak wiek królowej, więc gdy królowa skończyła 80 lat obdarowała zarówno 80 mężczyzn, jak i 80 kobiet monetami o wartości 80 pensów (21. kwietnia królowa Elżbieta skończy 92. lata!). Jak wspomniałam wcześniej, monety mają wartość symboliczną. Więcej o tym zwyczaju możecie przeczytać w tym krótkim artykule: https://www.royal.uk/royal-maundy-service.
Good Friday – Wielki Piątek (niegdyś zwany God’s Friday)
Jest to dzień wolny od pracy, czyli bank holiday.
Tego dnia przygotowuje się słynne, słodkie bułeczki drożdżowe z rodzynkami i skórką pomarańczową, zwane hot cross buns, które swoją nazwę zawdzięczają wyglądowi – są podawane na gorąco, a więc hot, i mają znak krzyża, cross.
Holy Saturday – Wielka Sobota (dosłownie: holy – święty, a więc święta sobota)
W Wielkiej Brytanii nie ma tradycji święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Nie ma też zwyczaju przygotowywania pisanek. Na stołach i w zabawach królują za to czekoladowe jajka.
Easter Sunday – Niedziela Wielkanocna
Dzieci biorą udział w wielu zabawach. Jedną z najpopularniejszych jest tzw. egg hunt, czyli szukanie czekoladowych jajek wielkanocnych ukrytych w ogrodzie (dosłownie: polowanie na jajka). Oczywiście dziecko, które znajdzie najwięcej jajek zwycięża i dostaje nagrody. Inną równie popularną zabawą jest egg rolling – czyli wyścig w turlaniu jajek z górki. Zwycięża osoba, której jajko jest na dole jako pierwsze i w całości, bez potłuczonej skorupki.
Wielkanocny obiad to pieczona jagnięcina – veal, a na deser pudding, ale nieco inny niż ten słynny bożonarodzeniowy. Jest w postaci tarty z masą budyniową (custard), posypaną rodzynkami, raisins.
Tradycyjne, angielskie ciasto wielkanocne to simnel cake, potocznie zwane ciastem marcepanowym. Zawiera kandyzowane i suszone owoce, masę marcepanową oraz jest dekorowane 11 kulkami również z marcepanu, które symbolizują 11 apostołów, bez Judasza.
Easter Monday – Poniedziałek Wielkanocny
To również dzień wolny od pracy, czyli bank holiday. Ani w Wielkiej Brytanii ani w USA nie obchodzi się śmingusa dyngusa. Jest to typowo polski zwyczaj. Podobnie jak drugi dzień świąt Bożego Narodzenia Easter Monday ma dziś charakter mocno komercyjny i tego dnia organizowane są wyprzedaże.
JAK WYGLĄDAJĄ ŚWIĘTA WIELKANOCNE W USA?
W Ameryce nie przywiązuje się zbyt dużej wagi do tego święta i obchodzi się tylko Easter Sunday. Amerykanie dużo huczniej obchodzą święta Bożego Narodzenia, Dzień Niepodległości czy Dzień Dziękczynienia. Poniedziałek wielkanocny jest zwykłym dniem pracującym.
Jedna z ciekawszych wielkanocnych tradycji amerykańskich to ubieranie pięknie udekorowanych kapeluszy (Easter Bonnet), na których można zobaczyć jajka, zajączki i kurczaczki. Tego dnia organizowane są nawet specjalne konkursy na najwspanialsze nakrycie głowy.
No i chyba nikogo nie zdziwi fakt, że w Easter Sunday w Stanach organizowane są parady. W końcu Amerykanie znani są ze swojego zamiłowania do wszelakich parad i organizują je praktycznie przy każdej okazji. Najsłynniejsza tego dnia jest Easter Parade w Nowym Jorku, na 5th Avenue – jednej z najbardziej reprezentacyjnych alei w Nowym Jorku.
Dzieci, podobnie jak w Polsce, przygotowują pisanki, którymi następnie dekorują drzewka wielkanocne. Podobnie jak Brytyjczycy, Amerykanie nie znają tradycji święcenia pokarmów. Nie obchodzą też zwyczaju dzielenia się jajkiem i składania sobie życzeń.
Co roku, wybrana grupa dzieci z biedniejszych rodzin ma okazję bawić się w egg hunt, czyli szukanie ukrytych jajek, w Białym Domu. Sam prezydent obdarowuje też dzieci prezentami i słodyczami.
Czy Amerykanie mają jakieś tradycyjne dania wielkanocne? Niespecjalnie, jako że nie przywiązują do tego święta zbyt wielkiej wagi. Jedzą jajka i szynkę pieczoną w słodkim sosie z warzywami oraz różne ciasta.
ZAJĄCZKI WIELKANOCNE Z LOS ANGELES
Czy wiedzieliście, że w Los Angeles produkuje się zajączki wielkanocne zrobione z 18-karatowego złota? Luksusowe Easter Bunnies, zrobione z najlepszej czekolady, made of premium chocoalte, są niesamowicie popularne. Więcej na ten temat możecie poczytać oraz posłuchać na polecanej przez mnie nie raz stronie https://www.newsinlevels.com/products/gold-easter-bunnies-level-3/.
Czy któraś z wielkanocnych tradycji brytyjskich lub amerykańskich przypadła Wam szczególnie do gustu?
krystynabozenna
30 marca 2018 @ 15:52
Co kraj to inne obyczaje , bardzo ciekawe jest to wszystko o czym piszesz 🙂
I wszystko jest ciekawe , bo takie inne niż u nas 🙂