COLUMBUS DAY – KOLUMB: ODKRYWCA CZY ZBRODNIARZ?
Columbus Day, czyli Dzień Krzysztofa Kolumba, jest obchodzony w USA oraz państwach Ameryki Południowej i Hiszpanii. Jest to dzień upamiętniający odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba w 1492 roku (dotarł do wyspy San Salvador na Bahamach). Choć przecież nie od dziś wiadomo, że Kolumb tak naprawdę nie odkrył Ameryki, bo zanim przybył na ten ląd, to od dawna żyli tam już inni ludzie. On tak naprawdę wyznaczył trasę morską z Europy do Ameryki.
I to też przypadkiem, bo sądził, że dopłynął do wybrzeża Indii.
JAK OBCHODZONY JEST COLUMBUS DAY W USA?
Na świecie Columbus Day jest obchodzony 12 października, ale w USA w drugi poniedziałek października, co w 2019 roku przypada na 14 października. W 1937 roku prezydent Franklin Delano Roosevelt ogłosił Columbus Day świętem narodowym, bank holiday, i jest to dzień wolny od pracy.
Dzień obchodzony jest bardzo hucznie w Nowym Jorku, gdzie od 1929 roku organizowana jest co roku ogromna parada na słynnej Fifth Avenue, na Manhattanie. Świętują Zwłaszcza Amerykanie włoskiego pochodzenia, bo dla nich jest to okazja do uczczenia dziedzictwa amerykańsko-włoskiego, czyli it’s a day to celebrate Italian-American heritage. Co roku bierze w niej udział około 35 000 osób, jest orkiestra dęta marszowa, są platformy oraz piechota morska. Tu możecie zobaczyć zdjęcia z parady.
KOLUMB ODKRYWCA CZY ZBRODNIARZ?
Nie wszyscy jednak uważają, ze Columbus Day to powód do radości. Święto to jest dość kontrowersyjne, bo przypomina o czasach brutalnej kolonizacji oraz wyniszczenia rdzennej ludności Ameryki. Dziś coraz częściej słyszy się głosy, aby czcić ten dzień jako Dzień Rdzennej Ludności, czyli Indigenous People’s Day, zwłaszcza na terenach zamieszkanych przez ludność indiańską lub pochodzenia indiańskiego. Miasta takie jak Minneapolis, Seattle i Los Angeles już wprowadziły zakaz świętowania Columbus Day.
Ponadto mówi się o tym, że Kolumb podle traktował tubylczą ludność, doprowadził do uczynienia z nich niewolników (made native inhabitants slaves), którzy ciężko pracowali w kopalniach złota (gold mines), gdzie nieposłusznych mordowano.
Tak więc Kolumb jest dla wielu symbolem początku niewolnictwa w USA. Niektórzy są też zdania, że gdyby Kolumb żył dzisiaj stanąłby przed sądem za zbrodnie przeciwko ludzkości (Today Columbus would be charged with genocide of native people of America).
Dlatego też dla wielu drugi poniedziałek października to okazja do uczczenia rdzennych mieszkańców Ameryki, a nie Kolumba i jego odkryć. Ustanowienie święta Indigenous Peoples’ Day jest dziś postrzegane jako pierwszy krok w stronę naprawienia wielu krzywd wyrządzonych rdzennym mieszkańcom Ameryki.
A Wy co sądzicie na ten temat?
Czy są tu jacyś historycy, którzy zgłębili tą kwestię?
Podzielcie się swoimi opiniami.
Najlepiej in English. 🙂